فارسی العربي English Italiano
دسته بندی غذاها
اسنک- میان وعده (4)
پیش غذاها (20)
انواع سالاد (8)
انواع سوپ (5)
گوناگون (7)
غذاهای اصلی (28)
غذاهای گوشتی (24)
غذاهای پلویی (9)
پاستا و ماکارانی (3)
انواع دسر (14)

جستجو پیشرفته

beeaab,بیاب
خورشت فسنجان

با ثبت میزان دقیق مواد لازم غذا هم میتوانیم به کیفیت غذا کمک کنیم و

هم در هنگام آنالیز غذا مقادیر صحیح تری در جهت تامین یک تغذیه یوما بدست آوریم .

مدت زمان طــــــبخ: 180 دقیقه
مناسب برای تعداد: 6 نفر

خورشت فسنجان یکی از خورشت های اصیل ایرانی است. در مناطق مختلف به سبک و شیوه خاص خود تهیه می شود. در طبخ این خورش از مغز گردو، رب انار ترش و یا شیرین به دلخواه، مرغ یا گوشت قرمز و ادویه جات استفاده می شود.

مواد لازم جهت تهیه خورشت فسنجان
مواد لازم جهت تهیه مرغ و آب مرغ
سینه مرغ بدون استخوان خرد شده
روغن زیتون
پیاز سفید
پیازچه
هویج
سیب درختی
زردچوبه
زعفران ساییده
فلفل سیاه
نمک
برگ بو
آب
450 گرم
5 ق.غ (هر قاشق 8 گرم)
1 عدد (150 گرم)
5 گرم
1 عدد (100 گرم)
1 عدد (250 گرم)
1 ق.چ (هر قاشق 4 گرم)
یک سوم ق.چ (1.5 گرم)
یک دوم ق.چ (هر قاشق 5 گرم)
2 ق.چ (هر قاشق 4 گرم)
2 عدد (1 گرم)
700 میلی لیتر
مواد لازم جهت تهیه سس
مغز گردو
رب انار
شکر قهوه ای
200 گرم
240 گرم
120 گرم

ق.غ = قاشق غذاخوری
ق.چ = قاشق چایخوری
ق.س = قاشق سوپ خوری
طرز تهیه خورشت فسنجان

ابتدا پیاز، هویج، پیازچه و نیمی از سیب را خرد می کنیم. در ادامه روغن را درون ماهیتابه می ریزیم و روی شعله ملایم می گذاریم، گرم که شد مخلوط سبزیجات خرد شده را به آن اضافه کرده و کمی تفت می دهیم تا نرم و شفاف شود. در همین حال ماهیتابه دیگری روی شعله متوسط قرار داده و تکه های مرغ را داخل ماهیتابه قرار می دهیم تا به مدت 10 دقیقه حرارت ببیند و رنگ مرغ از حالت خامی دربیاید.

مرغ ها را داخل یک قابلمه قرار داده و با مخلوط سبزیجاتی که از قبل تفت داده ایم ترکیب می کنیم، برای دادن طعمی دلچسب به مرغ برگ بو را به آن اضافه کرده و پس از آن نمک، فلفل، زردچوبه و زعفران و 600 میلی لیتر آب را به آن اضافه می کنیم تا به مدت 5 دقیقه حرارت ببیند، تا زمانیکه خورشت به جوش بیاید. زمانیکه شروع به جوشیدن کرد شعله را کم کرده و در قابلمه را میگذاریم تا برای 45 دقیقه روی شعله ملایم بپزد.

تکه های مرغ را از آب خورشت بیرون آورده و داخل ظرفی قرار می دهیم و آب خورشت را نیز از صافی رد می کنیم. سعی کنیم مرغ ها را درشت نگه داشته تا در ادامه طبخ له نشود.

مغز گردو را به اندازه متوسط خرد می کنیم و در یک قابلمه روی شعله متوسط به مدت 4 دقیقه تفت می دهیم. سپس آب مرغ را که از صافی رد کرده بودیم همراه با تکه های مرغ به گردوی خرد شده اضافه می کنیم و در ادامه رب انار را اضافه کرده و سپس نیمی از سیب را داخل قابلمه رنده می کنیم. بعد از آن شکر قهوه ای را داخل قابلمه ریخته و خورشت را به آرامی هم می زنیم تا مواد به خوبی مخلوط شده و بجوشد.
به هم زدن ادامه دهیم تا زمانیکه روغن گردو بالا بیاید و آب خورشت غلیظ و تیره شود. خورشت باید با شعله ملایم بپزد تا زمانی که جا بیوفتد. زمانی که خورشت جا بیوفتد روغن روی سطح آن قرار می گیرد.

فسنجان را با برنج ایرانی و سبزی تازه میل کنید.

نکته: طعم ادویه آن را بچشید اگر ترش تر دوست دارید به آن رب انار و اگر شیرین تر دوست دارید به آن کمی شکر اضافه کنید. همیشه توجه داشته باشید که میزان و نوع چاشنی های اضافه شده بستگی به سلیقه شما دارد اما آنالیز غذایی که ما در سایت قرار می دهیم کاملا مطابق با دستور غذای فعلی می باشد.

جدول ارزش غذایی برای خورشت فسنجان
کالری برای یک نفر: پروتئین برای یک نفر:
چربی برای یک نفر: کربوهیدرات برای یک نفر:
تاریخ انتشار پیام: 1396-02-06
تعداد بازدید: 4268
تعداد نظرات:
میپسندم میپسندم: 2819
نمیپسندم نمیپسندم: 9

دیدگاه خود را ارسال کنید.