فارسی العربي English Italiano
دسته بندی غذاها
اسنک- میان وعده (4)
پیش غذاها (20)
انواع سالاد (8)
انواع سوپ (5)
گوناگون (7)
غذاهای اصلی (28)
غذاهای گوشتی (24)
غذاهای پلویی (9)
پاستا و ماکارانی (3)
انواع دسر (14)

جستجو پیشرفته

beeaab,بیاب
دسر کارامل

با ثبت میزان دقیق مواد لازم غذا هم میتوانیم به کیفیت غذا کمک کنیم و

هم در هنگام آنالیز غذا مقادیر صحیح تری در جهت تامین یک تغذیه یوما بدست آوریم .

مدت زمان طبخ: 30 دقیقه
مناسب برای تعداد: 8 نفر

اگر شما از طرفداران طعم کارامل هستید تهیه این دسر خوشمزه و ساده می تواند تجربه ای هیجان انگیز برای شما باشد.

در تهیه دسر کارامل از مواد ساده و مقوی مانند شیر و تخم مرغ استفاده شده است که آنرا سرشار از ویتامین های گروه ب، آهن، کلسیم، فسفر و .. می کند و برای کودکان در سن رشد می تواند میان وعده ای مفید باشد، البته وجود نشاسته و شکر هر وعده از این دسر را به حدود 160 کیلو کالری رسانده است.
این دسر برای مهمانی ها بسیار شیک و مناسب است.

* بهتر است کودکان این دسر را نزدیک به زمان خواب مصرف نکنند زیرا انرژی بالا و طعم شیرین آن سبب بی خوابی در آنها میشود.

 

در آنالیز این خوراکی، خلال بادام و پسته محاسبه نشده است.

مواد لازم جهت تهیه دسر کارامل
مواد لازم:
شکر
تخم مرغ متوسط
شیر
نشاسته
وانیل
خلال بادام تفت داده شده
خلال پسته
150 گرم
2 عدد (هر عدد، کامل 62 گرم)
460 گرم (2 لیوان پُر)
55 گرم (1.3 لیوان)
1.3 ق.چ
30 گرم (دلخواه)
30 گرم (دلخواه)

لیوان = دسته دار معمولی
ق.غ = قاشق غذاخوری
ق.چ = قاشق چایخوری
ق.م = قاشق مرباخوری
ق.س = قاشق سوپ خوری
طرز تهیه دسر کارامل

اول از همه زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم و درون 2 کاسه مجزا که مناسب برای همزدن باشند می ریزیم. درون یک قابلمه مناسب 100 گرم شکر را روی شعله خیلی ملایم می گذاریم تا کارامل شود (در طول کارامل شدن شکر از همزدن آن خودداری کنید زیرا سبب گلوله شدن شکر می شود. فقط در انتها زمانی که کمی از شکر باقی مانده است ایرادی ندارد شکرها را هم بزنیم که سریعتر آب شوند تا از سوختن آنها جلوگیری کنیم، اگر شکر بسوزد سبب تلخ شدن دسر می شود).
در طول زمانی که شکر در حال کارامل شدن است کمی از شیر را به نشاسته اضافه می کنیم و خوب هم میزنیم تا نشاسته باز شود. (حدود 1.4 از شیر ، فقط به اندازه ای که نشاسته باز شود).

شکر که کارامل شد، مابقی شیر را به آن اضافه می کنیم . در این لحظه کارامل ها سفت می شوند باید روی همان شعله ملایم بمانند تا کم کم با شیر مخلوط شوند. در این زمان نیاز به هم زدن نمی باشد. (نکته: زمانی که شیر را به کارامل اضافه می کنید ممکن است شیر و کارامل به سمت بیرون پرتاب شوند، مراقب دست و صورت خود باشید).

در طول این مدت ابتدا سفیده ها را با همزن خوب میزنیم تا کاملا پف کنند و در جای نسبتا خنکی میگذاریم تا آب نیندازد. (همزن و ظرف سفیده ها باید کاملا تمیز و بدون چربی باشد تا سفیده خوب پف کند). پس از آن 50 گرم شکر باقیمانده و وانیل را به زرده ها اضافه می کنیم و با همزن حداقل به مدت 5 دقیقه خوب میزنیم تا رنگ آن کِرِم شود ( نکته: هرچه زرده ها بیشتر هم زده شوند دسر کمتر بوی تخم مرغ می گیرد).

شیر و کارامل که کاملا با هم ترکیب شدند، نشاسته ای که در شیر حل کرده بودیم را به آن اضافه می کنیم و با همزن دستی خوب و سریع هم میزنیم تا ترکیبی یکنواخت و با غلظت فِرنی بدست آید. همزدن این مرحله بسیار با اهمیت است. مخلوط که یکواخت شد شعله را خاموش می کنیم. سپس زرده تخم مرغ را که زده بودیم به موادمان اضافه می کنیم در این مرحله هم باید سریع و خیلی خوب هم بزنیم تا زرده های تخم مرغ خود را نگیرند و گلوله نشوند و کاملا مخلوط شوند.
پس از آن نوبت سفیده ها است آنها را اضافه کرده و خوب هم میزنیم. در این مرحله موادمان کمی پفکی مانند و پوک به نظر می آیند. در آخر خلال های بادام و پسته را اضافه می کنیم. قابلمه را کنار می گذاریم تا کمی خنک تر شود . سپس در ظرفهای مورد نظر می ریزیم.

برای تزئین می توانید از پودر کاکائو، شکلات رنده شده یا تکه های میوه استفاده کنید.


, , , , , , , , ,

جدول ارزش غذایی برای دسر کارامل
کالری برای یک نفر: پروتئین برای یک نفر:
چربی برای یک نفر: کربوهیدرات برای یک نفر:
تاریخ انتشار پیام: 1397-03-19
تعداد بازدید: 3956
تعداد نظرات:
میپسندم میپسندم: 1018
نمیپسندم نمیپسندم: 0

دیدگاه خود را ارسال کنید.