فارسی العربي English Italiano
دسته بندی غذاها
اسنک- میان وعده (4)
پیش غذاها (20)
انواع سالاد (8)
انواع سوپ (5)
گوناگون (7)
غذاهای اصلی (28)
غذاهای گوشتی (24)
غذاهای پلویی (9)
پاستا و ماکارانی (3)
انواع دسر (14)

جستجو پیشرفته

beeaab,بیاب
نان سیب

با ثبت میزان دقیق مواد لازم غذا هم میتوانیم به کیفیت غذا کمک کنیم و

هم در هنگام آنالیز غذا مقادیر صحیح تری در جهت تامین یک تغذیه یوما بدست آوریم .

مدت زمان طبخ: 180 دقیقه
مناسب برای تعداد: 15 نفر

نان سیب را می توان بعنوان یک عصرانه یا تغذیه مدرسه بسیار مناسب و مقوی نوش جان کرد. وجود مقدار کربوهیدرات مناسب، طعم و عطر دلپذیر و همچنین کلسیم، پتاسیم، ویتامین ث، فسفر و مواد قندی موجود در این نان می تواند برای چند ساعت انرژی کافی و مناسبی را در اختیار شما و کودک عزیزتان قرار دهد.

* همچنین با وجود طعم بسیار خوب و ظاهر زیبا می توان از نان سیب در مهمانی های عصرانه نیز لذت برد.

 

در آنالیز این خوراکی، خلال بادام و پسته محاسبه نشده است.

مواد لازم جهت تهیه نان سیب
مواد لازم جهت تهیه مواد داخل نان:
سیب پوست کنده نگینی شده
کره
شکر
آب
دارچین
400 گرم
50 گرم
3 ق.غ (هر ق.غ 15 گرم)
62 گرم (نصف استکان)
2 ق.م (6 گرم)
مواد لازم برای تهیه خمیر:
آرد
تخم مرغ درشت
شیر کمی ولرم
شکر
خمیر مایه فوری
روغن کنجد
400 گرم
1 عدد (72 گرم)
200 گرم (1 لیوان)
2 ق.غ (هر ق.غ 15 گرم)
1 ق.غ سرصاف (5 گرم)
8 ق.غ (هر ق.غ 6 گرم)
مواد روی نان:
شیره توت غلیظ
کنجد
1 ق.غ (17 گرم)
کمی برای تزئین

لیوان = دسته دار معمولی
ق.غ = قاشق غذاخوری
ق.چ = قاشق چایخوری
ق.م = قاشق مرباخوری
ق.س = قاشق سوپ خوری
طرز تهیه نان سیب

100 گرم کره را در ظرف مناسب روی شعله ملایم می گذاریم، 3 ق.غ شکر را اضافه می کنیم، کمی که آب شد سیب ها و نصف استکان آب را هم اضافه می کینم. درب ظرف را می گذاریم و صبر می کنیم تا سیب ها آب بیاندازند و روی شعله ملایم شروع به پختن کنند. پس از پخت کامل سیب ها و خشک شدن کامل آب آنها ، دارچین را افزوده و خب مخلوط می کنیم. می گذاریم کنار تا خنک شوند.

زمانی که سیب ها در حال پخت هستند خمیر را آماده می کنیم.

در یک کاسه بزرگ ابتدا شیر، شکر و تخم مرغ را با همزن دستی کاملا مخلوط می کنیم، سپس کم کم آرد اضافه می کنیم و همزمان خوب بهم می زنیم، کمی که غلیظ شد خمیر مایه و روغن را به ترتیب اضافه کرده و هم می زنیم. به اضافه کردن آرد ادامه می دهیم تا خمیر غلیظ تر شود . همزن را کنار می گذاریم .
دستمان را کاملا آردی می کنیم و همانطور که آرد را کم کم اضافه می کنیم ورز دادن با دست را به مدت حدودا 10 دقیقه شروع می کنیم. در واقع اضافه کردن آرد تا زمانی صورت می گیرد که خمیر حین ورز دادن دیگر به دست نچسبد. ورز دادن که تمام شد، روی خمیر یک نایلون می کشیم و روی نایلون و کاسه یک دستمال بزرگ می گذاریم و خمیر را به مدت حدودا 45 دقیقه در مکانی نسبتا گرم مثلا نزدیک اجاق گاز قرار می دهیم تا خمیر وَر بیاید و حجم آن 2 تا 3 برابر شود. (حدودا 750 تا 770 گرم خمیر بدست می آید).

** در اینجا ذکر این نکته الزامیست که ما در تهیه نان ها و شیرینی های خود، برای حفظ سلامت بیشتر این محصولات تا حد امکان از جوش شیرین و بیکینگ پودر استفاده نمی کنیم بنابراین امکان دارد نان یا شیرینی ما به اندازه محصولات آماده و کارخانه ای حالت پفی و نرم نداشته باشند.

خمیر که وَر آمد کمی آنرا ورز می دهیم تا پفش گرفته شود. سپس مطابق عکسهای راهنما یک تکه از خمیر را باز کرده داخل آنرا با سیب پر می کنیم و می پیچیم (در انتهای هر نان یک خلال دندان قرار می دهیم تا هنگام پخت نان ها از هم باز نشوند) سپس در سینی فر که داخل آنرا کمی چرب کرده ایم می چینیم. به شیره توت غلیظ (انگور یا خرما) 1 ق.غ آب اضافه می کنیم تا کمی حالت روان پیدا کند سپس با قلم کمی روی نان ها می کشیم، کنجد ها را اضافه می کنیم. فر را از قبل روشن می کنیم و حرارت را روی دمای 180 درجه سانتی گراد می گذاریم. نان ها را به مدت 20 تا 30 دقیقه در طبقه وسط فر قرار می دهیم. برای نرم شدن بیشتر خمیر یک ظرف آب را حین پخت در طبقه پایینی فر قرار می دهیم و فن فر را روشن می کنیم. پس از پخت اجازه می دهیم نان ها خنک شوند سپس از سینی خارج می کنیم.

beeaab,بیاب

"نوش جان"

* نکته: بهتر است نان ها را در جای خنک نگهداری کنید تا سیب های داخل نان کپک نزنند.

* نکته: اندازه نان ها سلیقه ای می باشد اما در نظر داشته باشید هرچه نان ها بزرگ تر باشند احتیاج به زمان پخت بیشتری دارند. مدت زمان پخت موجود در دستور فوق برای تعداد 15 تا 16 عدد نان مناسب می باشد.

 

, , , , , , , ,

 

 

جدول ارزش غذایی برای نان سیب
کالری برای یک نفر: پروتئین برای یک نفر:
چربی برای یک نفر: کربوهیدرات برای یک نفر:
تاریخ انتشار پیام: 1397-08-13

میپسندم میپسندم: 2555

دیدگاه خود را ارسال کنید.