فارسی العربي English Italiano
دسته بندی غذاها
اسنک- میان وعده (4)
پیش غذاها (20)
انواع سالاد (8)
انواع سوپ (5)
گوناگون (7)
غذاهای اصلی (28)
غذاهای گوشتی (24)
غذاهای پلویی (9)
پاستا و ماکارانی (3)
انواع دسر (14)

جستجو پیشرفته

beeaab,بیاب
دسر کدوحلوایی

با ثبت میزان دقیق مواد لازم غذا هم میتوانیم به کیفیت غذا کمک کنیم و

هم در هنگام آنالیز غذا مقادیر صحیح تری در جهت تامین یک تغذیه یوما بدست آوریم .

مدت زمان طبخ: 180 دقیقه
مناسب برای تعداد: 4 نفر

کدوحلوایی و کدوتنبل از صیفی جات مقوی زمستانی هستند که طرفداران خاص خودشان را دارد. این دو نوع کدو از لحاظ ماهیت یکی هستند اما کدوتنبل که شکلی گرد دارد بیشتر برای گوشتش و کدوحلوایی که گردن کشیده ای دارد بیشتر به لحاظ استفاده از تخمه های آن کاربرد دارد. بنابراین در تهیه این دسر فرقی ندارد که از کدام نوع استفاده شود.

از نظر آنالیز و ماهیت مواد تشکیل دهنده این صیفی خوش طعم می توان گفت که کدو حلوایی بسیار کم کالری است و هر 100 گرم این ماده غذایی تنها حاوی 20 کیلو کالری می باشد. این ماده غذایی سرشار از فسفر، پتاسیم، کلسیم، ویتامین ث و ویتامین ب3 است اما می توان گفت یکی از مهمترین موادی که در کدو حلوایی موجود است مقادیر بالای آلفا کاروتن و بتاکاروتن می باشند که پیش ساز ویتامین آ هستند. ویتامین آ نقش بسیار مهمی در تولید مثل، سلامت ایمنی بدن، عملکرد مناسب ریه ها و کلیه ها ، قلب و عروق و چشم ها دارد و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و ریه می شود.

این دسر طعم منحصر به فرد و بسیار مطلوبی دارد که می توان برای سرو در مهمانی ها بسیار مناسب باشد از طرفی می تواند میان وعده مناسبی برای کودکان درحال رشد نیز باشد.

 

مواد لازم جهت تهیه دسر کدوحلوایی
کدو حلوایی بدون پوست و خرد شده
بیسکوئیت پتی بور
خامه
عسل
گردو پودر شده
کره
دارچین
170 گرم
100 گرم
75 گرم (2 ق.غ)
45 گرم (2 ق.غ)
40 گرم
10 گرم
4 گرم (1 ق.چ)

لیوان = دسته دار معمولی
ق.غ = قاشق غذاخوری
ق.چ = قاشق چایخوری
ق.م = قاشق مرباخوری
ق.س = قاشق سوپ خوری
طرز تهیه دسر کدوحلوایی

قبل از هر کاری باید کدوها پخته شوند بنابراین کدوها را همراه با کره در یک ماهیتابه مناسب روی شعله بسیار ملایم قرار می دهیم و در ماهیتابه را می گذاریم. کدوها کم کم آب می اندازند و شروع به پخت می کنند. کدو برای پخت به زمان زیادی احتیاج ندارد. کدو که پخت اگر هنوز آب داشت در ماهیتابه را بر می داریم تا آب بخار شود.
بعضی از کدوها آب نمی اندازند اگر متوجه چنین وضعیتی شدید در ابتدای پخت مقدار بسیار کمی آب به کدوها اضافه کنید. پس از پخت با یک چنگال کدو را کاملا له می کنیم و از روی شعله برمی داریم تا کاملا خنک شود. پس از آن در یک ظرف مناسب عسل و خامه را خوب با هم مخلوط نماییم.

نکته: ابتدا باید این نکته را یادآور شویم که این دسر قابل خارج کردن از ظرف اصلی نیست و یا باید از قالب های کمربندی استفاده شود بنابراین ظرف مناسب خود را از همان ابتدا انتخاب کنید.

پس از انتخاب ظرف مناسب ابتدا یک لایه بیسکوئیت در کف ظرف می چینیم سپس خامه و عسل مخلوط شده را به صورت یک لایه روی بیسکوئیت ها می کشیم پس از آن نوبت کدو است که به صورت یک لایه حدودا نیم سانت روی خامه و عسل قرار می دهیم، روی کدو کمی دارچین می پاشیم و سپس یک لایه نازک گردو. در نهایت روی گردوها را مجددا یک لایه بیسکوئیت می چینیم و به همین صورت ادامه می دهیم. باید توجه داشته باشیم که آخرین لایه، یک لایه بیسکوئیت است که روی آنرا با مخلوط خامه عسل و در نهایت یک لایه حسابی گردو می پوشانیم.

روی ظرف را می پوشانیم و به مدت 2 ساعت در یخچال قرار می دهیم تا خودش را بگیرد. پس از آن آماده سرو می باشد.

"نوش جان"

 

, , , , , , , , ,

 

 

جدول ارزش غذایی برای دسر کدوحلوایی
کالری برای یک نفر: پروتئین برای یک نفر:
چربی برای یک نفر: کربوهیدرات برای یک نفر:
تاریخ انتشار پیام: 1397-11-21

میپسندم میپسندم: 1403

دیدگاه خود را ارسال کنید.