فارسی العربي English Italiano
تحلیل و بررسی
آب
تحلیل و بررسی آب
معرفی
آشنایی با
                آب

آب فراوان ترین ماده مرکب و بستر اولیه حیات بر روی کره زمین است. آب به شکل ها ی مختلفی همچون دریا، باران و رودخانه و.. روی کره زمین دیده می شود.آب در چرخه خود مرتبا از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود اما از بین نمی رود.هرگونه حیات محتاج آب است. 70% سطح کره زمین را آب پوشانده و با این وجود تنها 2% از آبهای کره زمین قابل شرب( یعنی آبی که کیفیت آن مناسب با سوخت و ساز بدن انسان باشد) است. که از همین 2% آب شیرین بیش از 90% آن به صورت منجمد در دو قطب زمین و دور از دسترس بشر است.
در فیزیک آب به حالت های مختلف وجود دارد:
جامد ( یخ )
مایع ( آب )
گاز ( بخار آب )
پلاسما ( بخار آب گرمتر )
مقدار مصرف: برای افراد بزرگسال سالم روزانه 2-3 واحد توصیه می شود.
آب تنها ماده ایست که در طبیعت به هر 3 حالت جامد ، مایع و گاز وجود دارد. آب ماده ای مرکب است که از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. از ترکیب 2 اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن یک مولکول آب به وجود می آید. یک قطره آب دارای تعداد بی شماری مولکول آب است.
اهمیت آب در زندگی روزانه:
آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد.71.1% وزن بدن انسان از آب تشکیل شده است. آب در بیشتر فر آیندهای متابولیسمی بدن نقش حیاتی دارد. هنگام گوارش غذا مقادیر قابل توجهی آب مورد استفاده قرار می گیرد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد.
آب از طرق مختلف از بدن دفع می شود. کاری که باید بکنیم جبران میزان آبیست که از دست می دهیم. یک فرد متوسط، روزانه 2 -3 لیوان آب از راه تنفس، 1 لیوان دیگر از طریق عرق کردن، 3-4 لیوان از راه ادرار و مدفوع دفع می کند، بنابراین بدن حدودا به 8 لیوان آب در طول روز نیاز دارد.شما باید همان میزان آبی را که در طول روز از دست می دهید برای بدن جبران کنید نه بیشتر زیرا آب زیادی باعث بر هم خوردن تعادل سدیم در بدن می شود که منجر به مشکلات گوارشی ، حملات ناگهانی و حتی بیهوشی می شود.
خواص آب:
- آب کارایی مغز را بالا می برد: تقریبا 80% از بافت مغز از آب تشکیل شده است. کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می آورد و به قدرت تمرکز آسیب میرساند. آب باعث می شود رادیکال های آزاد که به مغز آسیب می رسانند از بین بروند.
- آب از بسیاری از بیماری های خطرناک جلوگیری می کند: مثل ورم مفاصل، سرطان و بیماریهای قلبی.
- آب به کاهش وزن کمک می کند: وقتی گرسنه هستید شکمتان را با آب پر کنید.آب حاوی هیچ میزان کالری و چربی نیست و ثابت شده که گرسنگی و چربی را از بین می برد، باعث افزایش متابولیسم بدن می شود که این خود کالری سوزی را افزایش می دهد.
- آب کرم خوردگی دندان را برطرف می کند: تامین آب مورد نیاز بدن به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می کند. مثل بزاق دهان که باعث از بین بردن کرم خوردگی دندان ها می شود. پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد می شود اما بزاق این اسید را خنثی می کند.
از دیگر خواص آب:
- به عنوان یک حلال بسیار قوی در بدن.
- یکی از خواص آب رقیق ساختن جریان خون برای تسهیل جریان خون در عروق.
- یکی از خواص آب ،تنظیم درجه حرارت و خنک سازی بدن توسط تعریق.
- یکی دیگر از خواص آب حفظ رطوبت غشای مخاطی واقع در دهان و ریه ها.
- روانکاری مفاصل، سیستم گوارشی و نسوج بدن،از دیگر خواص آب است.
- کاهش آماس مثانه با زدودن باکتریها از مثانه.
- از دیگر خواص آب،کمک به هضم و گوارش غذا و جلوگیری از یبوست.
- حمل مواد مغذی و اکسیژن به سلولها ی بدن.
- مرطوب کننده پوست، چشمها، دهان و مجاری تنفسی.
- به عنوان یک ضربه گیر در چشم،نخاع و کیسه آمنیوتی پیرامون جنین.
- حمل و پاکسازی مواد زائد حاصل از متابولیسم درون بدن مانند اوره و دی اکسید کربن.
- تنظیم الکترولیتهای درون بدن مانند سدیم و پتاسیم.
- افزایش عملکرد فیزیکی و ذهنی از دیگر خواص آب است.
- کاهش سردرد و سرگیجه.
- یکی دیگر از خواص آب که میتوان به آن اشاره کرد این است که،نوشیدن آب کافی از ایجاد عارضه های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، خشکی و چین و چروک پوست پیشگیری میکند.


لیست آب به ترتیب حروف الفبا
بشقاب بیاب آب متفرقه گروه نان و غلات گروه غذاهای پروتئینی گروه چربی ها گروه لبنیات گروه سبزیجات گروه میوه ها
بشقاب بیاب آب آنالیز گروه متفرقه بیاب گروه نان و غلات بیاب گروه غذاهای پروتئینی بیاب گروه چربی ها بیاب گروه لبنیات بیاب گروه سبزیجات بیاب گروه میوه ها بیاب

جستجوگر بیاب به شما کمک میکند تا با تک تک عناصر تشکیل دهنده خوراکی های روزمره آشنا شوید.

این قسمت به صورت کاملا طبقه بندی شده شما را با اجزای تشکیل دهنده انواع خوراکی ها همراهی میکند .